Co warto wiedzieć o książce ”Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”?

Co warto wiedzieć o książce ”Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”?

Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” napisał Radek Rak, autor, który identyfikuje się jako twórca fantasty. Rakowi udaje się zbudować opowieść z szacunkiem dla wierzeń i legend społeczności, które ożywają w powieści, chociaż autor często mruga do czytelnika, tu i ówdzie tka znak naszych czasów. Czyni to jednak z wdziękiem jako pisarz, nie naruszając równowagi tekstu.

Tło historyczne książki

Każdy, kto uważa, że w Polsce nie ma niewolnictwa, powinien poczytać o ustroju feudalnym lub sięgnąć do książki “Baśni o wężowym sercu”. Chociaż powieść jest fantastyczna, związek między chłopstwem a stanem wyższym został ukazany przez Raka z wiernością realiom tamtych czasów i z dużą precyzją. Czytelnik może napotkać przeróżne myśli, które dają początek niepokojącym analogiom do znanych wydarzeń z bliskiej lub dalekiej historii, co nie powinno dziwić, przecież zawsze jest chłop i jego pan. Konflikt społeczny między bohaterem indywidualnym (Szela) a zbiorowością (chłopstwo) i szlachtą jest już w pełnym rozkwicie przed rozpoczęciem akcji, co nie jest zaskakujące. Na tym to wszystko się jednak nie kończy. Jest to jednak dowód niezwykłej prozy Raka.

Kim był Jakub Szela?

Wiele napisano o Szeli jako jednej z najpotężniejszych postaci w historii i kulturze. Dla jednych był mordercą, rabusiem i diabłem, a dla innych zbawicielem i przywódcą. Często pojawiał się w literaturze. Podobno Jakub Szela:

  • był pierwszym świadomym przywódcą chłopskim,
  • bohater uciskanego ludu,
  • chłopskim król,
  • postanowił zemścić się na panach za poniżenie, niesprawiedliwość, przemoc i okrucieństwo.

Inni mówią, że Szela był tylko marionetką cesarskich urzędników niechętnych polskiej szlachcie, którą postanowił wymordować.

Dlaczego to taka dobra książka?

Należy zaznaczyć, że ”Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to fantastyczna powieść z dwóch powodów. Po pierwsze, ma fantastyczne motywy, a po drugie fantastyczny sposób prowadzenia prozy. Ta powieść czyta się jak opowieść, opowieść wymieszaną z plotkami, baśniami i opowieściami ludowymi przedstawianymi w karczmie przy kuflu piwa. Autor tych opowieści tka pajęczynę, z której nie sposób się wydostać. Prawdziwy porządek miesza się z magią i boskością, a wiedźmy, diabły i przedwczesne stworzenia idą do ludzi. Niemniej historia stworzona przez Raka idzie dalej, jest bardziej uniwersalna, bo sięga początku.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Iwan